Blog informacyjny
0
Czytaj następny wpis:

Telemedycyna dla lekarza i pacjenta

Czytaj poprzedni wpis:

DLACZEGO INTERNETOWA REJESTRACJA PACJENTÓW ZYSKUJE NA POPULARNOŚCI?

Rejestracja pacjenta do lekarza przez internet

Przez Dziennik Gazeta Prawna

Od 2012 roku wszystkie placówki ochrony zdrowia będą musiały umożliwić pacjentom rejestrowanie się na wizyty lekarskie czy badania za pośrednictwem internetu.

Ma to umożliwić projekt ustawy o informatyzacji w ochronie zdrowia, który został przekazany przez resort zdrowia do konsultacji.

– To tylko jedna z funkcji, która ma na celu ułatwić choremu poruszanie się w systemie lecznictwa – mówi Leszek Sikorski, szef Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia, które przygotowało projekt.

Obecnie, żeby zapisać się do lekarza lub umówić na badania w publicznej placówce, pacjent musi zrobić to np. osobiście. To oznacza oczekiwanie w kolejkach. Aby je rozładować, większość szpitali i przychodni oferuje możliwość telefonicznego umówienia wizyty.

– Pacjent może się umówić codziennie do danego lekarza – mówi Anna Zółkiewicz z Zakładu Opieki Zdrowotnej w Poznaniu.

Możliwość umówienia się na wizyty on-line, czyli za pośrednictwem internetu, oferuje niewielka liczba publicznych przychodni i szpitali. A jeżeli nawet jest taka możliwość, to nie pozwala na wybranie np. konkretnej daty i godziny.

– Na stronie internetowej szpitala jest druk rejestracyjny. Pacjent go wypełnia i przesyła pod wskazany adres e-mailowy – tłumaczy Agnieszka Osińska, rzecznik Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

We wniosku może wybrać konkretnego lekarza, do którego chce się zapisać ale nie może już doprecyzować szczegółów, np. godziny.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Zielonogórskiego w Wielkopolsce skupiającego lekarzy rodzinnych, obawia się wprowadzenia rejestru on-line, jeśli nie zostanie to połączone z możliwością automatycznego ustalania na podstawie numeru PESEL pacjenta jego prawo do ubezpieczenia w NFZ.

Informatyzacja ochrony zdrowia, która rozpocznie się już w 2011 roku, ma potrwać do 2014 roku. Jej przeprowadzenie ma kosztować prawie 800 mln zł. Pieniądze będą pochodzić ze środków Unii Europejskiej.

Wersja demonstracyjna

Zamów wersję demonstracyjną i sprawdź promocje w tym miesiącu!

Przygotujemy stronę z uruchomionym systemem CMS (system do edycji treści) i/lub rejestracją pacjentów online oraz propozycję projektu.

Skontaktujemy się z Tobą, aby dowiedzieć się co jest dla Ciebie najważniejsze.

Zamów demo